Chcesz podarować komuś coś od serca? A może szukasz nowego hobby? Ręczne szycie uspokaja umysł, poprawia sprawność manualną i pozwala ze starych kawałków materiałów wyczarować niesamowite przedmioty – ubrania, ozdoby do wnętrz i bezpieczne zabawki dla maluchów. Jak zacząć?
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w ręcznym szyciu, najpierw dobrze przygotuj się do tego. Niepowodzenia wynikające z braku wiedzy mogą niepotrzebnie zrazić cię do tego wspaniałego zajęcia. Przygotuj sobie mały warsztat z wygodnym stołem i dobrym oświetleniem. Zdobądź ostre nożyczki, zestaw szpilek i igieł różnych wielkości. Jeśli masz w domu niepotrzebne tkaniny, wykorzystaj je. Możesz też poświęcić ubrania lub inne przedmioty, których nie potrzebujesz. Czy pamiętasz, jak bohaterka „Przeminęło z wiatrem” uszyła suknię z zasłon?
Bardzo ważnym elementem warsztatu szwaczki jest zestaw dobrych nici. Nie mogą to być te same, których używa się do szycia na maszynie. Na pierwsze próby nadaje się zwykła bawełniana nić. Później jednak warto zaopatrzyć się także w inne rodzaje nici. Jeśli chcesz haftować, potrzebne ci będą specjalne, sznurkowe nici. Jeśli chcesz szyć z nietypowych materiałów, najlepiej poradź się osoby z doświadczeniem.
Dlaczego nici do maszyny nie nadają się do szycia ręcznego?
Przy szyciu ręcznym nić nie jest tak mocno naprężana, jak przy szyciu maszynowym. Nici do szycia ręcznego kategorycznie nie nadają się do szycia na maszynie. W drugą stronę jest podobnie. Nić, której będziesz używać ręcznie, powinna być delikatna dla rąk, dopasowywać się do tkaniny, nie ściągając jej. Nici do szycia ręcznego mają słabszy skręt, stosuje się je głównie do fastrygowania i cerowania. Powinny być dobrane do rodzaju, koloru oraz do grubości tkaniny. Istnieją jednak nici odpowiednie zarówno do szycia maszynowego, jak i ręcznego. Zaopatrz się koniecznie w nici bawełniane, poliamidowe, poliestrowe. Powinny być wśród nich nici grube (Nm 10-24), nici średnie (Nm 30-50) oraz nici cienkie (ponad Nm 60) w różnych kolorach.