Największym atutem spodni dresowych jest niebywała wygoda ich noszenia. W przeciwieństwie do wielu innych modeli spodni, tkanina dresowa łatwo dostosowuje się do sylwetki i nie sprawia problemów, zapewniając pełną swobodę ruchów. Obecnie spodnie dresowe mają też to do siebie, że nie są utożsamiane wyłącznie ze stylem sportowym, ale pasują do wielu codziennych, nieformalnych stylizacji. Zwykle wykonuje się je z delikatnej, miękkiej, niezwykle miłej w dotyku bawełny, która idealnie sprawdzi się podczas wykonywania różnych aktywności – czy to uprawiania sportów, czy to pracy w ogrodzie, czy po prostu pobytu w domowym zaciszu. Dzięki spodniom dresowym uzupełnionym o kubek herbaty, koc oraz dobrą książkę już żadna pogoda nie wyda nam się więcej straszna. Jeśli jednak chcemy je własnoręcznie przygotować, musimy w pierwszej kolejności nauczyć się, jak wszyć w nie gumę.

Wszywanie gumy do spodni dresowych – proces krok po kroku

Wszywanie gumy jest niezwykle cenną umiejętnością, która z pewnością przyda się każdemu, kto chce kontynuować przygodę z krawiectwem. Jeśli zamierzamy wszyć ją w spodnie dresowe, powinniśmy postępować według prostego schematu. Na początku musimy złożyć zszytą w owal gumę na dwie lub cztery równe części, po czym zaznaczamy miejsca jej podziału (np. za pomocą szpilek bądź ołówka krawieckiego). Na tyle samo części należy również podzielić obwód pasa w spodniach dresowych. Następnie umieszczamy gumę na lewej stronie spodni i spinamy ją z tkaniną w wyznaczonych punktach. Gdy już to zrobimy, możemy naciągnąć pierwszą partię gumki i stopniowo przyszyć ją do materiału – dobrym rozwiązaniem będzie użycie elastycznej nici. Identycznie postępujemy z kolejnymi fragmentami. W przedostatnim kroku zawijamy brzeg spodni razem z gumką do środka i sprawdzamy, czy miejsce złożenia jest równej szerokości (można w tym celu wykorzystać fastrygę). Na koniec układamy spodnie prawą stroną do góry i zaszywamy pas.

Jaka guma będzie najlepsza do wszycia do spodni dresowych?

W specjalistycznych pasmanteriach znajdziemy do wyboru gumy dziane oraz tkane, po które chętnie sięgają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy ręcznych robótek. Należy jednak pamiętać, że gumy tkane mają bardziej zwartą strukturę, przez co słabiej się rozciągają, dlatego lepszą opcją w przypadku przygotowywania spodni dresowych będzie guma dziana. Charakteryzuje się ona wysoką elastycznością i sprężystością, a przy tym pozostaje bardzo delikatna i miękka, przez co świetnie spełnia funkcję użytkową. W efekcie jest powszechnie wykorzystywana m.in. do produkcji ubrań damskich, męskich, dziecięcych, roboczych, ochronnych oraz sportowych. Ze względu na uniwersalne przeznaczenie znalazła również zastosowanie do szycia prześcieradeł i innych tekstyliów domowych, a także do robienia zmarszczeń (np. w bieliźnie). Dodatkowo dostępna w sklepie Gyszynk guma o szerokości 5 mm oraz 2,5 mm może być wykorzystywana do szycia maseczek.