Wełna to niezwykle szlachetny, ceniony surowiec, który charakteryzuje się doskonałą termoizolacją, higroskopijnością, odpornością na wysoką temperaturę oraz sprężystością. Nic zatem dziwnego, że stała się włóknem powszechnie wykorzystywanym przez osoby dziergające. Co więcej, jesień stanowi idealny moment, aby zaopatrzyć się w wełnę i zająć się tworzeniem z niej unikalnych ubrań, które nie pozwolą nam zmarznąć zimą (zwłaszcza mając w pamięci doniesienia o problemach z dostępnością opału). Warto przy okazji wiedzieć, że istnieje mnóstwo rodzajów włóczki wełnianej, a wybór odpowiedniego typu zależy w dużej mierze od tego, co planujemy z niej wydziergać.
Dopasuj włóczkę do robótki – nie robótkę do włóczki!
Przed zakupem włóczki wełnianej należy w pierwszej kolejności oszacować, ile motków poświęcimy na całą robótkę – jeśli ma to być ubranie, warto sprawdzić rozmiar osoby, która zostanie nim obdarowana. Nie mniej istotna jest grubość samej włóczki. Do stworzenia ciepłego swetra najlepiej sprawdzi się ta o większej średnicy, natomiast cienka znajdzie zastosowanie przy tworzeniu np. chust czy szali. Kluczowa pozostaje również barwa wełny. Czy lepiej wybrać odcień pasujący do reszty garderoby, czy może taki, który będzie mniej podatny na zabrudzenia? Ciężko wskazać uniwersalną odpowiedź, jednak pragniemy zapewnić, że niezależnie od podjętej decyzji, w naszej pasmanterii Gyszynk znajdą Państwo szeroki wybór włóczek wełnianych (i nie tylko) we wszystkich kolorach tęczy.
Jakie inne informacje przydadzą się przy zakupie wełny?
Zaopatrując się we włóczki wełniane, koniecznie należy przeczytać informacje umieszczone na metce (podczas wizyty w sklepie stacjonarnym) bądź w opisie aukcji (przy zamawianiu online). Szczególnie ważne są te dotyczące składu danego produktu, ponieważ wiele spośród dostępnych na rynku włóczek wyprodukowano z połączenia kilku różnych włókien. Nie zawsze trzeba się jednak martwić, że dodatki obniżą ich jakość. Mieszany skład często nadaje im unikalnych właściwości – np. obecność akrylu we włóczce wełnianej zwiększa jej miękkość i pozwala dzianinie ładniej się układać.