Szeroka gama kolorów oraz niska cena sprawia, że kordonek z powodzeniem wykorzystywany jest w tzw. robotach ręcznych, do których zaliczyć można haftowanie, szydełkowanie, czy nawet dzierganie na drutach. Czynności, które niegdyś były domeną starszych pań, dziś wracają do łask – coraz więcej osób decyduje się na tę formę spędzania wolnego czasu, gdyż jest ona wspaniałym pomysłem na odpoczynek, a także okazją na stworzenie wyjątkowego rękodzieła. Zapoznaj się z tekstem, by dowiedzieć się, czym tak właściwie są kordonki i do czego mogą być wykorzystane.

kordonki

 

Kordonki – krótka charakterystyka

Nazwa kordonek wywodzi się z języka francuskiego, w którym słowo cordon oznacza sznurek. Kordonek jest więc rodzajem nici, najczęściej wykonanej z jedwabiu lub bawełny, głównie egipskiej lub merceryzowanej. Obecnie pojawiają się również warianty poliestrowe, akrylowe lub takie, do których produkcji wykorzystano bawełnę z różnymi rodzajami domieszek innych materiałów.

 

kordonki

 

Do najważniejszych zalet kordonka można zaliczyć bogatą gamę kolorystyczną, wytrzymałość nici, a także szeroki wybór grubości sznurka, która oznaczana jest cyfrą umieszczoną na etykiecie produktu. Numer ten wyjaśnia, ile pojedynczych nici zostało wykorzystanych do stworzenia danego kordonka. W rękodziele najczęściej wykorzystywane są grubości 2, 3, 4, 6 oraz 12. Tak zwana „dwójka” przeznaczona jest do tworzenia wyrobów cechujących się delikatnością, a „dwunastka” charakteryzująca się najgrubszym splotem, może posłużyć jako materiał do stworzenia np. bieżników oraz serwet będących ozdobą stołu lub ławy.

 

kordonki

 

Do czego można wykorzystać kordonki i jak dbać o wyroby z nich stworzone?

Jak wcześniej zostało wspomniane, kordonek idealnie sprawdzi się jako materiał wykorzystywany podczas haftowania, szydełkowania i dziergania. To, na jaką formę rękodzieła się zdecydujemy, podyktowane jest naszymi preferencjami, a także oczekiwaniami wobec efektu. Przy wyborze konkretnego kordonka, warto pamiętać o konieczności dopasowania do niego pozostałych akcesoriów, np. szydełka w odpowiednim rozmiarze.

 

kordonki

 

Ozdoby wykonane z kordonka wymagają specjalnego traktowania, które uzależnione będzie od rodzaju nici wykorzystanej do produkcji sznurka. W przypadku bawełny, wyroby z niej stworzone powinny być prane w temperaturze do 30 stopni i prasowane w temperaturze do 150 stopni. Wyższa temperatura prania (do 90 stopni) oraz niższa prasowania (do 120 stopni) to gwarancja zachowania wspaniałego wyglądu ozdób wykonanych z kordonka poliestrowego. Wyroby te nie powinny być poddawane agresywnemu działaniu chloru, czy też czyszczeniu chemicznemu.

 

kordonki